Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

"A gyerek egy dologból tanul, az pedig a minta"– interjú Wertán Sárával

Wertán Sára neve ismerősen csenghet azoknak, akik rendszeresen meglátogatják az @aboutahome és/vagy a @beszelgessjol névre keresztelt Instagram oldalakat. Sára kommunikáció-fejlesztőként egyéni, páros és csoportos tréningeket szervez a jobb kapcsolatok érdekében, a témával kapcsolatos tanácsait, gondolatait pedig a közösségi média oldalain is megosztja. Amíg a @beszelgessjol oldalán a helyes kommunikáció fontosságáról tanulhatunk tőle, addig az @aboutahome-on figyelemmel kísérhetjük a fenntarthatóság felé vezető úton tett utazását – és természetesen elleshetünk tőle néhány jól bevált trükköt is, amelyek segítségével mi is sokat tehetünk egy élhetőbb jövő érdekében. Legújabb interjúnkban Sárának tettünk fel néhány kérdést, amelyekre ő készségesen válaszolt.

Szerintem sokan egyetértenének azzal a kijelentéssel, hogy az Instagram tartalomgyártói között még mindig többségben vannak azok az emberek/profilok, akik "tucat", "felszínes" vagy sokszor sajnos az önértékelésünket aláásó kontentet állítanak elő. Szerencsére olyan oldalakra is rábukkanhatunk, akik éppen az ellenkezőjét kínálják, azaz értékes, tudatos és edukatív tartalommal készülnek a követőiknek. Te két profillal is az utóbbi kategóriát képviseled, ezért nagyon kíváncsi lennék a véleményedre: mit gondolsz, miért vágynak egyre többen az ilyen tartalmakra? 

Sára: Azok az emberek, akik nagy követőszámmal rendelkeznek és az oldalukat jellemzően a saját egójuk jól tartására használják, szerintem (akár) negatív hatással is lehetnek a környezetükre. Ha a kitett posztoknak, képeknek, szövegeknek a valódi célja az, hogy megerősítést és visszajelzést szerezzen az illető arra vonatkozóan, hogy szép, sikeres, népszerű, egy idő után üressé válik. Az emberek szerintem kiüresednek abban, hogy mások életének tökéletességét nézzék, illetve nyitottak és fogékonyak olyan dolgokra, amik az ő életükre közvetlenül pozitív hatással lehetnek – legyen ez egy fotó, ami miatt inspirálódnak egy tevékenységre, egy gondolat, ami mentén új perspektívák nyílnak meg előttük, egy értelmes termék, amit megvehetnek és mindenki nyer általa, vagy egy teljesen új dolog, amit kipróbálhatnak. A közösségi média akkor jó, ha mások önértékelése nő a látott tartalmak által, nem pedig csökken.

Az @aboutahome és a @beszelgessjol Instagram profilon két teljesen különböző témát jársz körbe, de mindkettőben a tudatosságé a főszerep. Mikor és miért döntöttél úgy, hogy ezeket az üzeneteket, tanácsokat egy közösségi média oldalon is megosztod az emberekkel? Amikor belevágtál, gondoltad, hogy ilyen sokan díjazzák majd az erőfeszítéseid?
Sára: Az @aboutahome oldalamon 2,5 évvel ezelőtt lettem aktív, amikor Anna barátnőm (Ott Anna, a szerk.) a saját oldalán megosztotta, hogy nálunk fa fogkefe van és amikor arról posztoltam, hogy szódabikarbónával mosok hajat (azóta az utóbbi megváltozott), akkor hirtelen nagyon sokan követni kezdtek. Ezután elkezdtem megosztani azokat az otthoni fenntartható tippeket, amiket én magam megtaláltam az interneten korábban vagy kikísérleteztem. Azt nem hittem, hogy ez ilyen (viszonylag) rövid idő alatt ennyi embert érdekelni fog. A @beszélgessjól oldalnak már az @aboutahome-ból nyert tapasztalattal indultam neki, és tudatosan, lépésről-lépésre haladtam előre. Persze sokszor jön új ötlet, amit megvalósítok az oldalon, és nincsenek meg fél évre előre a posztok sem, de egy biztos, figyelek rá, hogy időről időre hasznosítható tartalmat osszak meg a követőkkel. A @beszélgessjól a szakmám, a munkám social mediában való megnyilvánulása, ahol nagyon szívesen inspirálom arra a követőket, hogy hogyan kommunikáljanak jól, és nem titkolt szándékom minél több emberhez eljuttatni a tudatos kommunikációfejlesztés lehetőségét.

Wertán Sára

Vannak, akiknek egy Instagram fiók kezelése mellett is nehéz megteremteni az offline-online élet közötti egyensúlyt. Neked két oldal mellett ez hogyan sikerül? Volt olyan időszak, amikor te is túlzásba estél a folyamatos görgetéssel?
Sára: Ez a legnehezebb. Én úgy kezelem ezt a helyzetet, hogy nem vagyok ugyanolyan aktív az @aboutahome oldalon, mint egy évvel ezelőtt, mert nincs rá energiám és időm sem. Fájó szívvel, de visszavettem: kevesebb poszt, kevesebb sztori, tudatos telefonkikapcsolás és olyan tevékenységek, amikor eszembe sem jut ránézni arra, mi történik az online térben.

Amellett, hogy az @aboutahome posztjai rendkívül esztétikusak, arról is árulkodnak, hogy rengeteg jól bevált módszerrel, trükkel támogatod a környezetvédelmi törekvéseket. Arra emlékszel, mikor kapott a fenntarthatóság és a tudatosság ennyire fontos szerepet az életedben? Esetleg volt valami konkrét kiváltó oka?
Sára: A kislányom születésével lett ennyire központi szerepe a fenntarthatóságnak az életemben. Ami fontos, hogy nem vagyok szakértője a környezetvédelemnek, egyszerűen egy olyan ember vagyok, akit elkezdett érdekelni, hogy mi történik körülöttünk. A környezettudatosság azon szintje, amit én csinálok, a hasonló életformát folytató embereknek kis odafigyeléssel, némi lemondással, sok örömmel, kivitelezhető lenne. Menj el csomagolásmentes boltba kéthetente, menj piacra hétvégén, csökkentsd a húsfogyasztást, vásárolj tudatosan, gyűjtsd szelektíven a hulladékot, vegyél/egyél kevesebb "mű" dolgot.

Mit gondolsz, a gyerekeknek hogyan kell bemutatnunk a tudatos/fenntartható életmódot? Mikor kezdhetünk el velük beszélni a klímaváltozásról, az újrahasznosításról és hasonló dolgokról?
Sára: Itt Vekerdy tanár úr szavai visszhangoznak a fejemben, aki azt mondta, hogy a gyerek egy dologból tanul, az pedig a minta. Azt fogja tenni, amit tőlem, a családjától, a közvetlen környezetétől lát. Ha azt akarom, hogy óvja a környezetet, akkor én óvjam előtte, csináljuk együtt a dolgokat. Ha nem pazarolok, ő sem fog. Ha nem vásárolok stresszlevezésként, akkor ő sem fog. Ha látja, hogy olvasok, ő is olvasni fog. Ha látja, hogy rendet tartok, ő is rendet tart majd. Lehet, hogy nem kamasz korában és lehet, hogy lesznek vargabetűk ebben az utánzásban, de a minta lesz a lényeg.

A gyerekszoba berendezésével is sugallhatjuk ezt az üzenetet? Szerinted milyen termékeket/bútorokat érdemes keresnünk, ha tudatosan szeretnénk berendezni a kicsik életterét?
Sára: Minél több természetes anyag, minél kevesebb "mű" anyag. A takarója legyen pamut vagy len, ne pedig elektromossággal feltöltődő, szikrázó poliészter. Legyen a bútor fából, legyen a kiskonyhában fa, kerámia, fém edény, legyen ott kis üvegben liszt és tészta, legyen valódi, amivel körülvesszük. A gyerekszoba berendezésénél én három fontos szempontot tartok szem előtt: legyen variálható, átalakítható, hiszen ez az a szoba, amit akár havonta is az újonnan kialakult igények szerint kell formálnunk. Vegyünk olyan tárgyakat, amik együtt nőhetnek a gyerekkel. Legyen sok kosara, amiben tárolhat, amivel játszhat, amibe beleülhet, amit a fejére húzhat, amiben kiságyat alakíthat ki a macijának vagy eljátszhatja, hogy elutazik. Az utolsó szempont pedig, hogy legyen a szoba elég letisztult ahhoz, hogy pihenésre, megnyugvásra, a sok-sok dolog elpakolására alkalmas legyen, rumliban, "zajban" nem könnyű pihenni.

Wertán Sára

Köszönjük a tartalmas interjút! Ha a cikk után kedvetek támadt Sárával beszélgetni vagy kommunikáció fejlesztést tanulni tőle, keressétek bátran a https://www.beszelgessjol.hu/ oldalon!

Ha pedig szívesen olvasnátok még hasonló interjúkat, akkor figyelmetekbe ajánljuk legutóbbi beszélgetésünket Urbán-Váradi (For Her) Szandrával: https://www.babyberry.hu/blog/interju-urban-varadi-szandraval