Barion Pixel
Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

Gendersemleges falmatricák a gyerekszobába

A gendersemleges vagy uniszex falmatrica tökéletes választás, ha a gyerekeknek nem szeretnél hagyományos "fiúsnak" vagy "lányosnak" kikiáltott dekorációt, és persze akkor is, ha különböző életkorú vagy nemű gyerekek osztoznak ugyanazon az egy szobán. Hiszen egy süniért, egy napocskáért vagy egy látványos geometrikus mintasorért mindenki odalesz majd (sőt, még Te is)!

A tapétázás és a festés mellett a falmatricák is nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen egyszerűen frissítheted fel velük a gyerekszoba légkörét anélkül, hogy egy nagyobb, költséges átalakításba kezdenél. A matricák önmagukban és a másik két faldíszítési technikával – azaz a festéssel és a tapétázással – együtt is jól mutatnak, de valójában rengeteg módja van a felhasználásuknak. A bútorok (szekrények, ajtók) felületén is népszerűek, valamint kreatív alakzatokban is felkerülhetnek a gyerekszobába, a nappaliba vagy az előszobába. Korábban már egy válogatásba szedtük azokat a falmatricákat, amelyeket leginkább a kis- és nagyfiúk szobájába ajánlunk, valamint a lányos gyerekszobába passzoló darabokat is összegyűjtöttük egy külön cikkbe. Azonban a gender neutrális falmatricák mellett sem mehetünk el szó nélkül, hiszen az elmúlt években a gyerekszobákban is érezhető a különböző társadalmi mozgalmak hatása. Mit értünk ezalatt? Azt, hogy egyre több szülő próbálja a kicsiket nem a tradicionális értelemben vett fiús/lányos színek és motívumok között felnevelni, ezért előtérbe kerülnek a semleges árnyalatok, valamint a különböző mintákra és textúrákra is nagyobb figyelem terelődik. 

A neutrális árnyalatokkal sosem nyúlhatsz mellé

Köztudott, hogy van néhány olyan szín, amelyről kifejezetten arra asszociálunk, hogy kislányos vagy kisfiús szobába illik-e. A legjobb példa erre a rózsaszín és a kék, de sokan a pirosat és a zöldet is ebbe a kategóriába sorolnák. Azonban nagyon egyszerűen el tudod kerülni, hogy a szín alapján azonnal megbélyegezzék a gyerekszobát: csak keress olyan árnyalatokat, amelyek egyik nemhez sem kötődnek szorosan. A fehér, a szürke, a fekete, valamint a neutrális színek (azaz a bézs és a barna különböző árnyalatai) is tökéletesek erre, valamint a sárga is nagyon népszerű uniszex választás. Természetesen az is remek megoldás, ha vegyíted a fiús és lányos színeket – ebben az esetben ajánlott a halványabb vagy pasztellesebb árnyalatokat keresned, mert a harsányabb színekkel könnyebben belefuthatsz abba a hibába, hogy esetleg nem harmonizálnak egymással. Azonban az erősebb színekről sem kell feltétlenül lemondani, ebben az esetben viszont érdemes melléjük egy-egy semlegesebb (pl. szürke vagy bézs) árnyalatot választani. Például egy pasztellkék - halvány rózsaszín vagy egy menta - szürke, esetleg egy sötétzöld - bézs páros mindig jó választás.

Semleges minták, amiket mindenki imád

Amíg a masni és a kisautó alapvetően meghatározza, hogy fiúnak vagy lánynak szánjuk a szobát, addig a legtöbb mintáról nyugodtan elmondhatjuk, hogy uniszexek. Ezek legtöbbször olyan minták, amelyek mindkét nem szobájában (vagy akár egy közös fiú-lány testvér szobában) is remekül megállják a helyüket: ilyenek a csillagok, a felhők vagy a különböző állatok.

Az állatos falmatricák között csak néhány olyat találsz, amely kifejezetten egyik vagy másik kategóriába sorolandó. Ilyen például a pillangó vagy a dinoszaurusz – bár itt megjegyezném, hogy én, a cikk írója, lány létemre éltem-haltam a dinókért és szenvedélyesen gyűjtöttem őket, így az egész fiús vagy lányos állat kérdést úgy ahogy van, el is felejthetjük. Inkább úgy fogalmaznánk, hogy a falmatrica stílusa, valamint az apró részletek tehetik fiússá vagy lányossá az állatos falmatricákat. Például egy masnit viselő állat biztosan a lányok szívébe lopná be magát, míg egy kocsit vezető macival valószínűleg a fiúkat tudnánk levenni a lábukról. Azonban egy (mindenféle genderre utaló jegyet nem viselő) állatról, például egy nyusziról, egy őzről, egy mókusról vagy kengururól nehéz lenne kijelenteni, hogy valamelyik nemhez kapcsolódik. Vagyis bátran díszítheted ilyen falmatricákkal a szobát, ha gendersemleges környezetet szeretnél teremteni!

Azonban meg kell jegyeznünk, hogy miközben a gyerekek felcseperednek, a csillagos, felhős és állatos falmatricák az évek múlásával elveszthetik varázsukat, hiszen nagyfiúsabb/nagylányosabb mintákra vágynak már. Ilyenkor (is) jöhetnek jól a geometrikus mintájú falmatricák, amelyeket a kicsit nagyobb gyerekek kedvelnek inkább – ráadásul neked is egyszerűbb lesz a helyzeted, mert ebben az esetben csak a színekre kell majd figyelned. Csak kövesd az előző pontban leírtakat: válaszd ki a harmonizáló árnyalatokat, ragaszd fel őket a fal- vagy bútorfelületekre, és már el is készült a meseszép uniszex gyerekszoba dekoráció.

Keverd a klasszikus értelemben vett fiús és lányos elemeket!

De miért ne díszíthetné a falat egy kék masni vagy egy rózsaszín autó, ami teljesen szembefordul a klasszikus értelemben vett normákkal? Egyszerűen kezeld szabadon a gender témát: bátran párosítsd a lányos színeket és mintákat a fiús elemekkel, vagy fordítva. Hiszen miért ne boríthatnák az égboltot rózsaszín, kék, arany és menta színű csillagok? Miért ne alkothatna tökéletes párost egy rózsaszín lufiba kapaszkodó nyuszi és egy zöld bukósisakot viselő, repülőgépet vezető elefánt? Vagy miért ne vigyázhatna – az egyébként fiúsnak tartott – medve cuki kiskacsákra egy kislány szobájában? Őszintén bevalljuk, nekünk semmi ellenérvünk nincs, ami ezt akadályozná! Úgyhogy nyugodtan engedd, hogy a fantáziád szabadon szárnyaljon és ne hagyd, hogy a hagyományos normák határokat szabjanak a gyerekszoba berendezése közben!

Ha pedig szeretnél még többet megtudni a falmatricákról, olvasd el falmatrica kisokosunkat, amelyben minden kérdésedre választ kapsz a falmatricák felragasztásától és leszedésétől, a megfelelő minta és szín kiválasztásáig!

Tartalomhoz tartozó címkék: blog