Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

Babaágynemű vásárlás: mi szükséges és mi felesleges?

A babaágynemű vásárlás során könnyen belefuthatunk felesleges kiadásokba. Nagyon sok anyukának segítettünk már berendezni a babaszobát, és kiválasztani a megfelelő babaágynemű garnitúrát. Gyakorlati tapasztalataink alapján megmutatjuk, mi az ami tényleg szükséges, és hogyan érdemes választani. 

Milyen a jó babaágynemű?

A jó babaágynemű 3 legfontosabb ismérve:

  1. természetes alapanyag
  2. megfelelő méret
  3. könnyű tisztíthatóság

Lássuk, melyik mit jelent pontosan!

A kisbabák bőre és immunrendszere születésük után még nagyon érzékeny. Ezért fontos, hogy bőrbarát, természetes alapanyagú ágyneműt válasszunk. Meg azért is, mert a 100% pamutból készült ágynemű jól szellőzik, és elvezeti a testtől a nedvességet, legyen az izzadság vagy bármi más.

Az ágynemű szett mérete illeszkedjen a kiságyhoz és a babához is. A kiságyak általában két méretben kaphatók, 60x120 és 70x140 cm fekvőfelülettel. A lepedő kiválasztásakor fontos tudni, hogy mekkora a kiságyunk, hogy pontosan illeszkedjen, és ne gyűrődjön össze az izgő-mozgó baba alatt. A rácsvédő méretét is a kiságynak megfelelően válasszuk ki!

A babatakaró méretét viszont a babához válasszuk! Az újszülöttek számára elegendő a kisebb méretű, pl.  60x70 cm-es takaró. Később, ahogy növekszik a gyermek választhatunk nagyobb, 90x120 cm-es takarót is.

A baba ágyneműjét a tapasztalatok szerint gyakrabban mossuk. Rendszeren előfordulnak rajta tejfoltok, vagy a pelenkából kifolyt "termékek". Érdemes világos színű lepedőt választani, hogy a folttisztítás könnyebben menjen. Az undok, allergiát okozó poratkák ellen magas hőfokú mosással tudunk védekezni, úgyhogy mindenképpen 60 fokon mosható ágyneműt válasszunk!

Milyen ágyneműre van feltétlenül szüksége a babának?

Bár a legtöbb babaágyba való matracnak van mosható huzata, feltétlenül szükség van lepedőre. Praktikus megoldás a gumis lepedő, ami szépen ráfeszül a matracra, nem csúszik el, és nem ráncolódik. Lepedőből legalább kettőt érdemes venni, ha ritkábban akarunk mosni 3-4 db is szükséges lehet.

Párnára az újszülöttnek biztosan nincs szüksége, elegendő egy textil pelenka a feje alá. Ez is inkább csak azért, hogy megvédje a lepedőt és a matracot a nyálfoltoktól és a bukástól. Ezt akár napjában többször is egyszerűen cserélhetjük. Az orvosok 2-3 éves kor alatt nem javasolják a párna használatát, kivéve ha egészségügyi oka van. Ha refluxos a babánk, esetleg megfázott és nagyon köhög jó szolgálatot tesz az ékpárna, amivel megemelhetjük a fejét. Attól az időtől használhatjuk, amikor a baba már nem a hasán alszik. Helyettesíthetjük azzal is, ha a matrac alá teszünk egy összecsavart törölközőt vagy plédet, és azzal emeljük meg a baba fejét.

Biztosan szükség lesz babatakaróra is. Évszakonként kell legalább egy-egy, míg nyáron a vékony babatakaróra van szükség, télen jól jön egy vastagabb. Cserének, ha durva pelenka baleset történne, jól jön egy babapléd, amivel kihúzzuk addig, amíg a takaró megszárad. A babának feltétlenül legyen külön takarója, amivel alszik! A babatakaróra szükség van a babakocsiban, a játszótéren vagy az autóban is. Higiéniai szempontból fontos, hogy alváshoz olyan takarót használjon, amit lehetőség szerint nem hurcolunk ki a lakásból. 

Mi az, ami gyakran feleslegessé válik?

A Pinteresten rengeteg gyönyörű baldachinos kiságyat láthatunk. Egy romantikus vagy vintage babaszobába remekül beleillik a baldachin, de a gyakorlati haszna csekély. Abban az esetben jó szolgálatot tesz, ha nincs külön babaszobánk, hiszen a függöny leeresztésével jobban el tudjuk szeparálni a kicsit a többiektől alvásidőben. A tapasztalat az, hogy a baldachin akadályozhatja a baba könnyű kivételét a kiságyból. Ahogy cseperedik, úgy lesz egyre kíváncsibb, és a függönyök bizony zavarhatják a kilátást.

A körforgó még egy kötelező kellék minden babaszoba fotón. Az újszülöttek számára megnyugtató lehet a zenélő forgó hangja. Később, néhány hetes kortól kezdve a körforgó a baba első készségfejlesztő játéka: a színes formák magára vonják a tekintetét. segítik a látás fókuszálását és a koncentráció fejlesztését. A tapasztalat az, hogy a körforgó lekerülnek a kiságyról, amint a baba fel tud ülni. Innentől kezdve ugyanis előszeretettel cibálja, ráncigálja. 

Na és mi legyen a rácsvédővel?

A rácsvédő egy sokat vitatott kellék. Van aki retteg tőle, és van, aki nagyon praktikusnak tartja. Valójában a jól megválasztott, és megfelelően felrakott rácsvédő biztonságos.

A 360 fokos rácsvédő megakadályozza, hogy a baba beverje a fejét a rácsokba, és hogy a cumija, alvós állata kipotyogjon. Aki keresett már az éjszaka sötétjében cumit a kiságy alatt, az tudja, hogy ez mennyire fontos funkció!

Mi javasoljuk a rácsvédő beszerzését. A már említett praktikus tulajdonságokon kívül az is mellette szól, hogy a rácsvédővel körbekerített kiságyban kevésbé érzi magát elveszettnek a baba. A szeparáltság, a meleg kis odú az anyaméhre emlékezteti, ezért nyugodtabb lesz, és jobban alszik.