Webáruházunkban cookie-kat (sütiket) használunk a még jobb felhasználói élmény érdekében. Adatvédelmi nyilatkozatunkban elolvashatod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Köszönjük!
Kategóriák

LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK AZ ADAMO HINTÁKKAL KAPCSOLATBAN / GY.I.K.

Összeszedtük Nektek az ADAMO hintákkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, amiket általában vásárlás előtt vagy után szoktatok kérdezni, hogy ezzel is segítsük a döntéseteket!

Hova tudom felszerelni a hintát?

A hinta felszerelhető beton mennyezetbe vagy fagerendára. Mindkét típusú mennyezethez beszerezhető hintahorog. Jó időben a hinta kint is használható és egy faágra könnyen felszerelhető. Ebben az esetben nincs szükség külön eszközre, a kötelet egyszerűen át kell dobni a faágon és a karabinerrel rögzíteni, ami a kötél végén van elhelyezve. Gipszkarton mennyezetre a babahinta nem szerelhető fel!

Az első hintázás? Hogy tegyük a babát a hintába?

Az első találkozás a hintával nagyon fontos és meghatározó élménye a babának. Lehetőleg időzítsük úgy, hogy a baba ne legyen fáradt vagy éhes. Az első hintázáskor érdemes a babának megmutatni az ADAMO hintát, illetve mondjuk el neki, hogy mi fog pontosan történni. Térdeljünk le vagy guggoljunk le úgy, hogy a babahintával felsőtestünk egy magasságba kerüljön, mindezt a hintával szembe elhelyezkedve tegyük úgy, hogy a lábkivágás velünk szemben legyen. Tartsuk a szemkontaktust a babával és óvatosan a hinta magasságához leereszkedve tegyük bele a kisbabánkat. Legyünk nyugodtak, sugározzuk, hogy jó dolog fog történni, és nevessünk vagy mosolyogjunk babánkra. Fontos, hogy elsőre sosem hintáztatunk, hanem inkább ringassuk a babát. Ha szépen fokozatosan hozzászoktatjuk a hintához, később lehet majd lendületesen hintáztatni, de ez sose az első alkalommal történjen! Érdemes a babahintát a kisded súlyának megfelelő rugóval kiegészíteni, és a ringatás közben finom fel-le mozgatással megismertetni a babát.

Hogyan altasd el a babát a hintában?

A babák, ha megbarátkoztak a hintával, akkor szívesen alszanak el benne, hiszen a ringatás, hintáztatás, illetve rugóztatás közben lassan ellazulnak és elalszanak. Ha altatni szeretnénk a babát a hintában, lehetőleg álmosan és teli pocakkal tegyük a hintába. Lassan kezdjük el hintáztatni és rugóztatni egészen addig, amíg fokozatosan ellazul a kisbabánk. Ezt onnan fogjuk látni, hogy a görcsösen ökölbe tartott kezek kinyújtóznak, a baba elkezd nagyokat pislogni és szépen lassan a lágy ringatózás hatására elalszik. Sokat segít a babahintában való altatás a baba alvási ciklusainak megismerésében (mély alvási fázis), illetve segít elmélyíteni az egyébként is szoros anya-gyermek kapcsolatot. Különösen akkor, ha nem csak altatásra, hanem játékos együttlétekre (éneklés, mondókázás) is használjuk a hintát.

Miért lehet a hintát már újszülött kortól használni?
Biztonságos ez?

A hinta újszülött kortól biztonságos. Helyettesíti a bölcsőt, ami kombinálva van egy hintával. A dél-amerikai országokban bölcsőket használnak az inkubátorban is, ugyanis a hintáztatás a koraszülött babáknál a súlygyarapodást felgyorsítja és kiegyensúlyozottá teszi. A hasfájós babák hintázás közben megfeledkeznek a pocakjuk kellemetlen görcseiről és hamar megnyugszanak. A gyermek súlyánál fogva belesüpped a szövetanyagba, számára ez a körülölelő érzés megnyugtató. Kis koponyáját nem kemény felületen pihenteti, így nem nyomódik meg. Nagyon fontos azonban, ha aszimmetrikus tartást fedez fel a szülő (a kicsi mindig egy irányba fordítja a fejét vagy teste C alakban egy irányba hajlik), akkor használat előtt mindenképpen forduljon szakemberhez!

Mennyi időt lehet egy baba egy nap a hintában?

Ez kortól, érdeklődéstől, vesztibuláris érettségtől függ. Van olyan kisgyermek, aki nagyon érzékeny az egyensúlyi ingerlésre és van, aki rögtön kedveli és kéri a hintáztatást. Inkább azt tanácsoljuk, hogy többször rövidebb időt töltsön benne aktívan: játékkal, hintázással 10-15 perc, akár 3-4x naponta. Ha elalszik benne a baba, akkor se ijedjünk meg, semmi baj nem történhet. Fontos viszont, hogy kúszó-mászó babáknál és ennél nagyobbaknál már a lábacskákat dugjuk ki a nekik kialakított helyen. És sose tévesszük szem elől a kicsit! Ha pedig már biztonságosan ül a baba és szívesen hintázik az aktív időszakában, akkor a babahinta után átválthatunk az ADAMO junior hintára.

A hintában nem terhelődik a baba gerince?

A babahintában a baba vízszintesen fekszik, így a gerincét nem terheli. Ha már önállóan felül benne, akkor pedig már érett rá, nyugodtan hagyhatjuk neki, hogy felüljön.

A baba szeret a hintában aludni, hagyhatom?

Igen, aludhat benne, de azért vigyázzunk, hogy ne csak ezt szokja meg.
Ha már kicsit nagyobb lesz, akkor igényli majd a forgolódást, a hintában ezt nem tudja megtenni. Napközben természetesen aludhat akár többször is a hintában. Éjszakára azonban ne altassuk benne, mert míg alszunk, nem tudunk úgy figyelni rá.

Mikortól kell a lábrészt kinyitni?

A lábrészt akkor érdemes kinyitni, ha már a baba nem fér el kényelmesen enélkül, illetve ha a baba már képes forogni. Később ülő helyzetben a kicsi használni fogja a lábait az önálló hintázáshoz, rugózáshoz.

A baba még nem ül stabilan, a hintában viszont magától felül, hagyhatom?

Igen. Ha gyermekünk önállóan kivitelezi a babahintában a felülést, akkor nyugodtan engedhetjük, hogy gyakorolja. Amint elfárad, hátra fog tudni dőlni, így ez nem egy erőltetett pozíció (szemben a földön kipárnázott, ültetett gyermekekkel, amit semmiképpen sem javasolunk!).

​A hintázás miben tudja segíteni a baba mozgásfejlődését?

Erről a kérdésről oldalakat lehetne írni. Több neves szakirodalom szól a hintáztatás pozitív hatásairól. Fontos kiemelni, hogy egy gyermek egyensúlyszerve (a fülben) közvetlen kapcsolatban van idegrendszerével és annak érése a hintázás által is befolyásolható. A. J. Ayres évekig kutatta a szenzoros integráció területeit, melynek egyik része ez a rendszer. Terápiát is épített erre, mellyel kezelhetők a viselkedés, mozgás és tanulási problémák.
A gyermek egyensúlya akkor fejlődik, hogy ha kibillen a középvonalból, majd visszatalál. A kicsi az egyensúlykeresés közben bizonyos izmait megfeszíti és ugyanekkor meghatározott izmokat el kell lazítania. Ezeknek a kis izmocskáknak a koordinált mozgása szükséges a gyermek mozgásának összehangolásához. Ezek a korai ingerek nagyban befolyásolják gyermekünk későbbi harmonikus mozgás-, beszéd- és képességfejlődését.
Speciális célokkal is állítanak össze programot a FejlesztőHáz szakemberei (ilyen például a beszédindító mozgásterápia). Nagyon fontos ilyen esetekben szenzomotoros fejlesztő szakember tanácsát kikérni.

Babám még nem forog. Jobbra-balra való hintáztatással tudok neki segíteni, hogy forogjon?

Terápiás szempontból minden irányú hintáztatást javasolnak a szakemberek a vesztibuláris rendszer ingerlése miatt (fel-le, jobbra-balra, előre-hátra, körbe). De a hintázás mindenképpen jól kiegészítheti ezt, hiszen a baba jobbra-balra hintáztatásnál enyhén kibillen a középvonalból. Hatékonyabb megoldás a fordulás megindítására a plédre fektetés ágyon. Ebből a kiinduló helyzetből pedig a kicsi egyik oldalán megemelni a plédet, hogy átgördüljön a hasára, majd tovább emeljük a plédet, hogy újra visszagördüljön a hátára. Ha ketten tudunk tornázni a babával, akkor ugyanezt a plédes feladatot plédben való jobbra-balra hintáztatással lehet még tovább segíteni.

Tudom-e állvány nélkül használni?

Igen. A babahinta könnyen felszerelhető egy hintahoroggal a lakás bármely pontjára. Tipp: ha több kampót fúrtok fel a lakásban, könnyen változtatni tudjátok a hinta helyét, mivel a hintát egyszerűen le lehet akasztani, így vihetjük magunkkal, ha másik helyiségben tartózkodunk huzamosan.

Gyermekem 9 hónapos és már 8 kg, hamar ki fogja nőni a hintát?

A hinta 0-3 éves korig vagy 15 kg-ig használható. Ez a két kritérium nagyjából egyszerre teljesül. Az újszülött babák súlya nagyon gyorsan gyarapszik, de idővel lelassul és egy-két kivételtől eltekintve 3 éves korukra érik el a 15 kg-ot. Így ha nem állt módunkban hamarabb beszerezni a hintát, még nem késő, sokáig fogja tudni használni.

Melyik rudazat legyen felül (a rövidebb vagy a hosszabb)?

A rudazat állása folyamatos vitát szül az anyukák és az apukák körében. Kezdetben (csecsemőkorban) érdemes a rövidebb rudazatot alulra helyezni, hogy a hintából könnyebben kilásson a gyermek és így könnyebben tudja követni édesanyját a szemével. A későbbiek folyamán, amikor már a baba felül, akkor válik igazán fontossá, hogy a rövidebb vagy a hosszabb rudazat van-e felül. A balesetveszély elkerülése érdekében a rövidebb rudazatnak a gyermek vállmagasságában kell elhelyezkednie. Ezt minden gyermeknél egyénileg kell eldönteni, hogy szükség van-e arra, hogy magasabb legyen a hinta eleje vagy sem. (A gyermek felsőtestének mérete megkívánja-e ezt a magasságot? Általában nem!)

Miért fontos az állítható kötélzet és hogyan használjuk?

Az állítható kötélzet az egyik legfontosabb biztonsági eleme az ilyen típusú babahintáknak. Jelentősége akkor kezdődik, amikor a baba felül. Ekkor a babahinta magasságát úgy kell beállítani a kötélzeten elhelyezett magasság állítását szolgáló karabiner segítségével, hogy (csak) a baba lába ujja érje éppen a talajt. (Ezt a gyermek fejlődéséhez és a hinta igazodásához mérten lehet, hogy napi rendszerességgel kell állítani.) Ha megfelelően állítottuk be a hintát, akkor a gyermek súlypontja a hinta elejébe helyeződik, így az elöl lévő rudazat a baba vállmagasságába igazodik – így a súlypont, illetve a magasság együtteseként sem kimászni, sem kifordulni nem tud a gyermek. Ez a magasság arra készteti, hogy lábával rugózzon, ugráljon. A hintát nem javasolt teljesen leengedni, a baba ne álljon a teljes talpán a hintában.

Sajnos tudomásunk van arról, hogy számos cég oldalán és aukciós felületeken értékesítenek olyan termékeket, amelyek igyekeznek azt a látszatot kelteni, hogy az eredeti ADAMO hintával mindenben megegyezőek. Ezen termékek nagy része azonban nem rendelkezik állítható kötélzettel! Kérünk mindenkit, hogy legyenek nagyon körültekintőek, hogy az eredeti, biztonságos ADAMO hintát válasszák!

Forrás: https://adamohammock.com/hu/oldal/gyakori-kerdesek

Tartalomhoz tartozó címkék: blog gyakori kérdések